Zwracanie prawdziwej uwagi na to co dziecko chce pokazać

Minął już prawie rok od rozpoczęcia naszego leśnego przedszkola. Wiele się nauczyliśmy i chcieliśmy podzielić się z Wami tymi obserwacjami i doświadczeniami w następnych postach. Jedną z nich jest uważność, czyli zwracanie prawdziwej uwagi na to co dziecko chce pokazać. Czasami jest to praca plastyczna, czasami dziecko chce coś nam po prostu powiedzieć.

Wiele dzieci zwraca się do dorosłego, żeby zostać zauważonym, zwłaszcza jeśli dziecko chce pokazać swoje osiągnięcie takie np. jak praca plastyczna, nauka nowego kroku, wejście po drabince, lub że sama zdjęła koszulkę. Należy skupić się na tym co mówi lub pokazuje, nie przerywać jak mówi, dopytać o szczegóły. To sprawi w dziecku odczucie, że dorosłemu nie jest to obojętne.

Ważne jest też aby zejść na poziom dziecka, patrzeć mu w oczy lub na pokazywany przedmiot. Możemy kucnąć, uklęknąć lub po prostu usiąść na podłodze (w naszym przypadku często robimy to nawet w lesie, siadamy na ziemi lub pieńku). Jest to bardzo efektywne, widzimy jak dziecko potrafi się otworzyć kiedy szczerze poświęcamy mu chwilę czasu.

Gill Connell opisał to w swojej książce pt. „A Moving Child is a Learning Child” (Poruszające się dziecko jest uczącym się dzieckiem) jako „active listening”. Guru ten mówi nam że jest to jedna z najlepszych metod aby pokazać dziecku „że są dla nas ważne”. Możemy też pokiwać głową, uśmiechnąć się lub je przytulić kiedy jest smutne.

Księżna Kate rozmawia z dziećmi
Księżna Kate rozmawia z dziećmi

W przypadku rozmowy na temat prac plastycznych nie powinniśmy mówić „o jakie piękne, śliczne, ładne” bo nie zawsze takie są. Lepiej jest docenić wysiłek i opisać to co widzimy np. „tutaj namalowałaś kropki, to musiało ci zająć dużo czasu, widzę że pomalowałeś całą kartkę na czarno, przy tym musiałaś się bardzo napracować, itp.). Takie podejście jest nawet łatwiejsze dla nas (niż wymyślanie epitetów typu „oh jakie śliczne!”) a poza tym pomaga dziecku w budowaniu poczucia własnej wartości. Ten mały człowiek jest bardzo inteligenty i zauważy że doceniliśmy jego pracę, że była warta jego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *